Späť na novinky

Čo by bol prvý slovenský mrakodrap bez sadrokartonistov

Juraj Hronec a Ivan Goca

Nielen technologické postupy, ale aj samotné materiály sa vyvíjajú a kvalitou často prekonávajú očakávania spotrebiteľa. Sadrokartónové dosky od firmy KNAUF z produktového radu Diamant a predpísaný montážny postup boli špeciálne navrhnuté pre tento jedinečný projekt. Viac sme sa dozvedeli priamo na stavbe mrakodrapu od zástupcu spoločnosti KNAUF Juraja Hronca a riaditeľa spoločnosti Arakis, ktorá zabezpečovala ich montáž, pána Ivana Goču

„Špeciálna doska KNAUF Diamant má mimoriadnu mechanickú odolnosť, skvelé akustické aj protipožiarne vlastnosti a zároveň je vhodná do vlhkého prostredia. Vďaka tejto všestrannosti je skvelým univerzálnym riešením nielen pre bytovú výstavbu,“ začína s výpočtom benefitov Juraj Hronec. Jej pevnosť a zvukovo izolačná schopnosť ju predurčujú na priestorovo úsporné medzibytové steny. Knauf Diamant je totiž doska s mimoriadne vysokou hustotou a v kombinácii s minerálnou vlnou umožňuje veľmi jednoducho dosiahnuť zvukovú izoláciu (laboratórna vzduchovú nepriezvučnosť - Rw) až 66 dB. „To znamená, že poznáme ideálnu kombináciu na vytvorenie akustického komfortu v rodinnom dome, bytovom dome alebo aj v mrakodrape,“ dodáva.

Juraj Hronec

 

„Princíp je vo vrstvení dosiek KNAUF Diamant, ktoré sa montujú na konštrukciu tvorenú dvoma radmi CW profilov, medzi profily je namontovaná KNAUF RED GREEN doska a tepelno-zvukovou izoláciou,“ vysvetľuje Ivan Goča. „Štandardne je tu dvadsať montážnikov, v špičke som tu mal aj 70 ľudí,“ dodáva. Pri montáži nosnej konštrukcie musia byť 4 ľudia, ktorí majú jedno poschodie hotové za 7 dní. V druhej fáze nastupujú elektrikári a vodári, ktorí inštalujú potrebné elektrické rozvody a rozvody vody a kanalizácie. Na „zaklopenie“ priečok potrebuje montážna skupina ďalšie dva týždne. Následne sa spoje medzi doskami pretmelia práškovým sadrovým tmelom a vrátane vystuženia sklovláknitou páskou, aby sa predišlo ich popraskaniu. Rovnako sa zatmelia všetky skrutky. „Na to všetko sa nanesie finálna vrstva a všetko sa do hladka prebrúsi, aby bola dosiahnutá finálna kvalita povrchu Q2. Potom už môžu nastúpiť ďalšie profesie,“ uzatvára Ivan Goča. 

Ivan Goca

 

Diamantová medzibytová stena má výborné zvukovo-izolačné vlastnosti, hlavne pri nízkych frekvenciách 63 – 250 Hz. Štekajúci pes u susedov, plačúce dieťa, zvuky z kúpeľne či párty na poschodí. „Bežné zvuky z domáceho prostredia nemá šancu a vlastník sa nemusí obávať, že bude narušená jeho komfortná zóna,“ hovorí Juraj Hronec a dodáva, že okrem toho má doska povrch so zvýšenou tvrdosťou, čo zabezpečuje omnoho vyššiu odolnosť proti náhodnému poškodeniu nárazom. 

Technologie uz prekracuju ocakavania zakaznikov

 

Doska Diamant má zvýšenú aj protipožiarnu odolnosť. Jej sadrové jadro obsahuje rozptýlené sklenené vlákna a ďalšie prísady, ktoré zlepšujú jej súdržnosť pri vysokých teplotách. Samonosné požiarne stropy mrakodrapu sú tiež vyskladané z dvoch vrstiev sadrokartónových dosiek RED PIANO. Priestor v profiloch je vyplnený čadičovou vatou. Vďaka 60-minútovej požiarnej odolnosti (kritérium EI) ponúkajú vysokokvalitnú ochranu aj proti pôsobeniu ohňa. 

Rychla porada

 

A koľko materiálu prešlo chlapom rukami?

  • 108 000 kusov profilov s celkovou dĺžkou 331 000 metrov
  • viac ako 90 000 kusov sadrokartónových dosiek s plochou 225 000 m2
  • na ich dovezenie bolo potrebných 80 kamiónov
  • 1,9 milióna skrutiek
  • 73 000 m2 tepelnej izolácie