Späť na novinky

Eurovea Tower je už najvyššou budovou na Slovensku, narastie ešte o vyše 40 metrov

Eurovea Tower is tallest

Prvý slovenský mrakodrap EUROVEA TOWER prekonal po dokončení 38. nadzemného podlažia výšku 125 metrov a stal sa najvyššou budovou na Slovensku. Za mrakodrap sa podľa medzinárodne uznávaných kritérií považuje budova s výškou aspoň 150 metrov. EUROVEA TOWER bude mať po dokončení 47 nadzemných podlaží a dosiahne až 168 metrov. Najvyšší bod by mala dovŕšiť do konca tohto roka.

Výstavba pokračovania komplexu Eurovea sa začala koncom roka 2019. Začiatkom nasledujúceho roka postupovala vŕtaním pilót, na jar pribudol prvý žeriav a dôležitý míľnik prišiel na rad v septembri 2020, keď sa tri dni nepretržite betónovala základová doska mrakodrapu. Následne začala veža rásť do výšky – po dokončení podnože s 15-metrovými nosnými stĺpmi v tvare V pribúdajú štandardné bytové podlažia tempom v priemere každých 11 dní. Aktuálne budované poschodie zobrazuje digitálny displej na šplhacom debnení.

„Eurovea Tower je už jasne viditeľná v panoráme Bratislavy. V jej okolí sú sústredené veže s približne rovnakou výškou okolo 100 až 115 metrov a tvoria tak monotónnu „stenu 115“. Už v najbližších mesiacoch uvidíme, že 168-metrový mrakodrap pomôže túto stenu rozbiť a kompozične rozohrať pohľady na moderné centrum mesta.“

Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE

Mrakodrap vzbudzuje od začiatku pozornosť širokej verejnosti a stretol sa aj s veľkým záujmom kupujúcich. O byty bol od začiatku obrovský záujem a takmer všetky sú už predané.

„Za najcennejšie a najhodnotnejšie bývanie v byte v Bratislave považujem to, ktoré sa spája s vodou, nábrežím Dunaja. Ak je zároveň spojené aj s centrom mesta s jeho širokou ponukou služieb, vybavenosti, kultúry i gastra v pešej dostupnosti, je to ďalšia pridaná hodnota.“

Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE

Priebeh výstavby Eurovea Tower mapuje dokumentárny film, ktorý nakrúca režisér Jaro Vojtek, tohtoročný držiteľ ocenenia Slnko v sieti v tejto kategórii.

„Hlavná postava je mrakodrap a to, ako sa rodí, a pri ľuďoch, ktorí ho stavajú, sa zameriavam najmä na ich náplň práce. Zaujíma ma, ako jednotlivé profesie pribúdajú aj ubúdajú počas výstavby, no film bude viac o technických špecifikách stavby samotnej. Spoznal som, akí sú dôležití statici a ich presné výpočty, ale aj detailná ručná práca tesára. Jednotlivé zložky a postupy sa na seba viažu, a to ma fascinuje.“

Jaro Vojtek o pripravovanom filme v rozhovore pre magazín Spojená Bratislava

Okrem mrakodrapu tvoria projekt EUROVEA 2 rozšírenie nákupného centra EUROVEA, rezidencie RIVERSIDE, administratívne budov PRIBINOVA X, PRIBINOVA Y a podzemné garáže. Súčasťou výstavby v rámci mestskej štvrte EUROVEA CITY pri Dunaji je aj predĺženie nábrežnej promenády, vybudovanie bulváru Pribinova a ďalšie nové verejné priestory, ihriská i športoviská. Južné námestie pred mrakodrapom s výhľadom priamo na Dunaj oživí nové vizuálne dielo, ktorého podobu hľadá JTRE vo verejnej súťaži. Do nej sa prihlásilo 60 umelcov zo Slovenska a Česka. EUROVEA CITY sa tak stáva srdcom moderného centra Bratislavy.

Zaujímavosti o prvom slovenskom mrakodrape sa dočítate tu:

https://euroveacity.sk/novinky/eurovea_tower_prekona_slovenske_rekordy

 

Projekt Eurovea 2

Rozšírenie nákupného centra – 25 000 m2 obchodnej plochy (spolu s existujúcim centrom 85 000 m2)

Eurovea Tower – 47 nadzemných podlaží, výška 168 metrov, 400 rezidencií

Eurovea Riverside – 8 nadzemných podlaží, 97 rezidencií

Pribinova X – 18 000 m2 prenajímateľnej kancelárskej plochy

Pribinova Y – 22 000 m2 prenajímateľnej kancelárskej plochy

Podzemné garáže – 1 400 stojísk

Predĺženie dunajskej promenády – nábrežný park 25 000 m2, nový aktivity park a detské ihriská

Mestský bulvár Pribinova – s novým námestím pred Eurovea Tower a novou alejou stromov

Prepojenie promenády s autobusovou zastávkou na Moste Apollo

Dokončenie – 2023