Späť na novinky

EUROVEA TOWER PREKONÁ SLOVENSKÉ REKORDY, ZOZNÁMTE SA S JEJ PRVENSTVAMI

Neopakovatelny bude vyhlad z prveho slovenskeho mrakodrapu

Výstavba prvého slovenského mrakodrapu sa začala už koncom minulého roka. Základné fakty o modernej dominante nábrežnej štvrte Eurovea City a celej Bratislavy sú známe už dlhšie – Eurovea Tower bude mať výšku 168 metrov a na 45 poschodiach prinesie 389 rezidencií.

Nedávno sme priniesli zaujímavosti o začiatku výstavby pod zemou a teraz, keď sa začína na stavenisku budovať prvý žeriav, predstavíme viacero technických zaujímavostí a prvenstiev Eurovea Tower.

Čo robí Eurovea Tower mrakodrapom? Podľa medzinárodne uznávaných kritérií je za mrakodrap považovaná budova s nadzemnou výškou od 150 metrov. Eurovea Tower dorastie do výšky až 168 metrov. Ako však hovoria stavbári, čím vyššie staviaš, tým hlbšie musíš kopať. Celá stavba od päty pilóty po maják bude mať preto až 215,5 metra!

Kde bude najvyššie bývanie? Doteraz najvyššie obytné budovy na Slovensku, susedné Panorama Towers, majú 33 poschodí a výšku 112,2 metra. V Eurovea Tower budú bývať ešte vyššie obyvatelia vrchných 14 poschodí, na ktorých bude až 100 bytov, vrátane 45 luxusných veľkometrážnych rezidencií.

Najlepší výhľad na mesto? Ak sa postaví dospelý človek na terasu najvyššieho podlažia, bude sa pozerať z nadmorskej výšky takmer 293 metrov. Je to o 33 metrov vyššie ako je nadmorská výška veží Bratislavského hradu a o jeden meter vyššie ako cíp hviezdy na soche vojaka na monumente Slavín.

Ako sa dostanem hore? V Eurovea Tower bude 8 výťahov – jeden nákladný a sedem osobných. Budú mať rôznu veľkosť a nosnosť – od 13 do 22 osôb, a rýchlosť až do 6 metrov za sekundu, čo bude najrýchlejší výťah inštalovaný na Slovensku.

Ak by sa všetky podlažia postavili na rovinu vedľa seba, zabrali by plochu viac ako ôsmich futbalových ihrísk alebo 441 priemerných rodinných domov alebo 35 296 plážových uterákov. Ak by architekti nakreslili pôdorysy všetkých nadzemných a podzemných podlaží v reálnej veľkosti, potrebovali by na to 848 869 listov papiera formátu A4.

Okná a dvere. Eurovea Tower poskytne vďaka oknám siahajúcim od podlahy až po strop nádherné výhľady na všetky strany. Spolu bude v bytoch mrakodrapu 4 364 okien a zasklená plocha pokryje 29-tisíc štvorcových metrov, čo zodpovedá 19 333 rozloženým plážovým uterákom. Prehrievaniu interiérov zabráni vonkajšie tienenie a každú miestnosť bude možné prevetrávať balkónovými dverami. Ak by sa všetky dvere z budovy položili ako domino za sebou, siahali by do vzdialenosti 5 051 metrov, teda od Eurovea Tower takmer až na Letisko M. R. Štefánika.

„Črevá a kostra“ mrakodrapu. Dĺžka všetkých potrubí v budove – od vody, cez kanalizáciu až po kúrenie – dosiahne takmer 193 kilometrov, čo zodpovedá cestnej vzdialenosti z Bratislavy do Handlovej alebo vzdušnej vzdialenosti do Ružomberka. Dĺžka všetkých káblov v budove dosiahne takmer 498 kilometrov, čo je cestná vzdialenosť z hlavného mesta do Sniny. Objem betónu, ktorý tvorí kostru budovy, by naplnil 14,5 olympijského bazéna a hmotnosťou sa rovná približne jednému miliónu ľudí.