Späť na novinky

Čo by bol prvý slovenský mrakodrap bez tesára

Kamil Oplt

Pri stavbách, ktorých nosná konštrukcia je z liateho betónu, sú najdôležitejší majstri viazači a tesári. Ich úlohou je vytvoriť pevné jadro a ovnako pevný vonkajší plášť, aby tekutý betón udržal v požadovanom tvare. Pri tvorbe podnožia mrakodrapu nebolo možné použiť už pripravené monolity, ale každá časť musela byť vytvorená priamo na mieste podľa presného zadania v projektovej dokumentácii. S náročnou úlohou sa v Eurovea Tower vysporiadala spoločnosť JKL Buildingeu, s.r.o. a my sme sa spolu s predákom Kamilom Opltom pozreli na jeden z ich bežných pracovných dní.

Kamil Oplt

Ráno sa začína o šiestej hodine zadelením úloh jednotlivým členom tímu. Predák sa na každý deň musí dôsledne pripraviť, i keď detailný harmonogram je hotový dlho pred začiatkom prác. Stavba je živý organizmus a vždy môžu nastať neočakávané okolnosti, ktoré spôsobia menšie či väčšie presuny alebo zámeny v pracovnom procese. „Nepriaznivé počasie býva najčastejšou príčinou spomalenia našej práce. Väčšinu procesov vykonávame vo výškach, kde si nemôžeme dovoliť riskovať. Vieme si však  popresúvať niektoré kroky a venovať sa napríklad prípravným prácam či demontáži debnenia z už hotových krytých konštrukcií,“ hovorí Kamil Oplt.

Timova_praca

Po rozdelení sa chlapi presunú na svoje pracovisko. Zvyčajne pracujú v skupinách, lebo veľké debniace dosky zdvihne a presunie žeriav, ale osadiť ich na presné miesto už musia ľudia. Takisto podporné stojky, debnenie na stropy a podobne sú pre jedného človeka nielen ťažké, ale sa s nimi s ohľadom na veľkosť zle manipuluje. Zohratá partia pracuje efektívne a rýchlo, preto sú schopní postupovať neuveriteľným tempom nahor, až jedno podlažie za neskutočných 11 dní. Kamil Oplt je nielen predák, ale aj jeden z členov tímu. S kladivom, najdôležitejším nástrojom tesára, stavia stojky, doťahuje debniace diely, upevňuje bezpečnostné zábrany.

Predak aj partak zaroven

Predák je zodpovedný nielen za kvalitne odvedenú prácu, ale predovšetkým za bezpečnosť svojho tímu na stavbe. Debniaca konštrukcia musí byť naozaj pevná, inak neudrží betón, ktorého hmotnosť je často aj niekoľko ton. Precíznosť pri zostavovaní, koordinácia prác a bezpečnosť tímu sú kľúčovými slovami pri práci tesára, aby výsledok spĺňal požadované parametre a kvalitu. „Základom tohto všetkého je mať dobrý tím a ja som rád, že práve na tejto unikátnej stavbe taký mám,“ dodáva.

Tony betonu

Najväčšou výzvou sú rozhodne špeciálne pohľadové betónové stĺpy, ktorých povrch je na dotyk hladký a dokonale lesklý. Je to vďaka špeciálnej forme zloženej z niekoľkých vrstiev, do ktorej sa samozrejme leje aj špeciálna zmes betónu. „Takéto povrchy sú veľmi náročné na výrobu a aj drobná chyba môže znamenať, že sa bude búrať a vylievať nanovo. Každé „vybaľovanie“ takéhoto diela sa preto vždy robí so zatajeným dychom,“ vysvetľuje skúsený predák.

Specialny pohladovy beton

K tejto práci neodmysliteľne patrí práca vo výškach. Na nevyhnutné istenie si už všetci zvykli a berú ho ako bežnú súčasť každodennej práce. „Výška Eurovea Tower bude úctyhodných 168 metrov. V takejto výške väčšina z nás ešte nikdy nepracovala, čo je na jednej strane výzva, ale na strane druhej aj väčšia zodpovednosť za svojich ľudí. Som rád, že som súčasťou tímu, ktorý sa podieľa na výstavbe prvého slovenského mrakodrapu, ktorému sme spolu s viazačmi armatúr mohli položiť pevné základy,“ hrdo dodáva Kamil Oplt.

Základová doska mrakodrapu v číslach

Pred začiatkom betónovania stavbári naviazali oceľovú betonársku výstuž s celkovou hmotnosťou 1915 ton Najhrubšie prúty výstuže, s priemerom 4 centimetre a dĺžkou 12 metrov, vážia každý 120 kilogramov. Základová doska má hrúbku tri metre a objem betónu dosiahol 7 050 kubických metrov (m3). Betón vyrábali tri betonárky, pričom pripravené boli ešte dve záložné a na stavbu ich dovážali autá s domiešavačmi, ktoré sa za celý čas „otočili“ viac ako 715-krát.